Öne Çıkanlar Anadoluda kurulan ilk cumhuriyet mi dediniz IlluminatiYeni Dünya düzenini kuracak 13 aile yenişsafak latin alfabesi Doktor doktor kalksana

Pakradûnîler,Türkiye'de Pakradûnî varmı?

Pakradûnîler,Türkiye'de  Pakradûnî  varmı?

Üç yüz küsur üniversitemiz var; tarihçilerimiz, strateji uzmanlarımız var lâkin Suriye’de, Irak’ta ne olup bitiyor, bilmiyoruz. A muhteremler! Geçseniz bilgisayarlarınızın başına yahut alsanız kalemlerinizi elinize, Ortadoğu’da olup bitenlerin içyüzü nedir, tahliller yapsanız, halkı aydınlatıp bilgilendirseniz, ne iyi olur. Musul, Kerkük Türkiye’nin bitişiği, oralarda olup bitenleri İngiltere medyasından öğrenmeye çalışıyoruz. Gidin Fransa’ya, orada muhakkak Nestûriîlik konusunda birinci sınıf uzmanlar, araştırıcılar vardır. Kuzey Irak’ta olup bitenlerin içinde ne kadar Nestûrî tuzu biberi vardır, haberimiz yok.

Keldânîlik nedir, biliyor muyuz? Kürt Yahudiler kimlerdir? Pakradûnîler. A ilk defa duyuyorum, onlar da nereden çıktı? Şu üç yüz üniversitemiz içinde Pakradûnîler konusunda uzman olan biri var mıdır? Pakradûnîler yakın zamana kadar gerçek Ermenileri yaktılar. Şimdi Müslüman Türkleri ve Kürtleri yakıyorlar. Ankara’da çok nüfuzlu, çok etkili kaç Pakradûnî var acaba? Suyun başındaki Pakradûnîler, köşe başını tutmuş Pakradûnîler. Pakradûnîler, iki bin altı yüz senelik bir maceranın çocuklarıdır. Ermeni kralı, ordusuyla Filistin’e gitmiş, Yahudi kralıyla savaşmış, Yahudiler yenilmiş. Ermeni kralı ganimetlerle birlikte büyük sayıda Yahudiyi Ermenistan’a köle olarak getirmiş. Bu köleler yalancıktan Ermeni dinine girmişler ve hop, yüz sene içinde Ermenilere hâkim olmuşlar, birçok devletler kurmuşlar. Cumhuriyetin ilanından sonra da iğreti Ermeniliği bırakıp Türkleşmişler, Kürtleşmişler, Müslümanlaşmışlar. Pakradûnîler ve daha bir sürü hayati, çok önemli konuda biz Müslümanlar ayakta uyuyoruz. Yatakta uyumak ayıp değil ama ayakta uyumak çok ayıp. Bir Pakradûnî’nin kuyuya attığı taşı bin Müslüman çıkartamıyoruz. Biz bu şifahî toplum kültürü, zihniyeti, kafasıyla gidersek bugünkü bataklıktan çıkıp kurtulamayız. Para mühim değil. Diyelim iki yüz elli bin dolar bulduk. Bu parayla Pakradûnîlik hakkında halkı uyaracak ciddi ve doğru bir kitap yazdıracağız. Kime yazdıracağız bu kitabı? Bu konuda kitap yazabilmek için İbranice, Ermenice, İngilizce, Almanca bilmek gerekir. Elimizde Pakradûnîlik hakkında bir bibliyografya çalışması var mıdır? Yok. Mükemmel eski İbranice bilen, yine mükemmel eski Ermenice bilen kaç tarihçimiz vardır?

1930’da Musevi profesör Abraham Galante, Pakradûnîler hakkında Fransızca bir makale yazmış, Hamenora dergisinde yayınlanmış. Bu makale sonra, küçük bir kitap şeklinde basılmış. Şu İstanbul kütüphanelerini dolaşın, bunun tek nüshasını bulamazsınız. Berlin Devlet Kütüphanesi’nde vardır ama İstanbul kütüphanelerinde yoktur. Boğaz’a üçüncü köprüyü yapıyoruz ama İstanbul’a on beş milyon kitaplık büyük bir kütüphane kurmayı düşünmüyoruz bile. Batı ülkelerinde Kafkasya’da veya Sibirya’da üç beş yüz kişinin konuştuğu dillerin gramerleri, lügatleri yazılıyor; biz, atalarımızın yüz sene önce yayınlanmış Türkçe mezar taşlarını, romanları, hikaye kitaplarını okuyamıyoruz. Cehaletin böylesi nerede görülmüştür? Cahillik ikiye ayrılır: Basit cahillik. Mürekkep=karmaşık cahillik. Üç yüz üniversitemiz var, IŞİD’in mahiyetini ve içyüzünü bilmiyoruz; Pakradûnîlik nedir, haberimiz yok. Yurtta sulh, cihanda sulh, cahilliğe devam. Oğlum Mehmet, bu yolda devam et.

(Mehmed Şevket Eygi) 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
munadiye 8 yıl önce

Biliyor musunuz diyeceğinize bu konuda bilginiz varsa yazın bu konuda bir şey duyan ve öğrenen sizin gibi araştırmacıları tanıyan sizsiniz

Avatar
onur 8 yıl önce

Mehmed Şevket Eygi; Kafkasya'da öz Türkçe çalışmasını sen nereden bileceksin ki, aklıma şu soru geliyor sen Türk müsün lafta değil öz'de ?

Pakradunilere beni gönder istediğin her türlü bilgiyide alırsın bu kadar bilgili donanımlı olmanın luzümu yok çünkü akıl varsa gayret vardır gayret varsa Allah saten yanındadır...