Öne Çıkanlar savunma sanayisi Ekremimamoğlu meyhane yapılan camiler ahır yapılan camiler hüsnü bozkurt

Enver'i parlatma modası

Enver'i parlatma modası

Eskiden işleri kolaydı... Enver'i tu kaka edip Mustafa Kemal'i göklere çıkarırlardı, iş biterdi. Rejim de onlara bu yolu gösteriyordu zaten.
Sonra, o büyük İttihatçı mirası ikiye çatlayıp CHP ile MHP arasında bölününce, azıcık şaşırdılar.
Öyle ya, Mustafa Kemal yeni bir Türk devleti kurmuştu ama Enver de yeni bir Türk devleti, Turan İmparatorluğu peşinde koşmamış mıydı?
Tutturamamıştı ama sağlık olsun.
Kimileri sağ Kemalist, kimileri sol Kemalist olurken, bu arada azıcık da Enverist olunamaz mıydı canım? Hem böylesi "iyi sıhhatte olsunlar"ın da hoşuna giderdi, ne de olsa onlarla da iyi geçinmek şarttı.
Şimdi, "ikisi de büyük bir çınarın parçaları" diyorlar.
O da bir Türk büyüğü, öteki de bir Türk büyüğü. O da bir Türk devlet adamı, öteki de bir Türk devlet adamı.
Vallahi Kanuni Sultan Süleyman da öyle değil midir?
Bu mantıkla Hitler de büyük bir Alman devlet adamıdır, Stalin de büyük bir Rus devlet adamı. (Gerçi biri Avusturyalı öteki Gürcü'dür ama o kadarcık da olacak artık.)
Enver'i parlatma çabalarında, torunu Osman Mayatepek başı çekiyor, Demirören'in postalcı gazetesi de ona memnuniyetle çanak tutuyor. (Mayatepek nereden geliyor?... Bütün dünya Türk ya, otuzlu yıllarda bazı kişiler "tepec" kelimesinin Maya dilinde de "tepe" anlamına geldiğini görünce heyecanlanmışlar, hani Agamemnon isminin "ağa memnun"a benzemesi gibi, hemen benimsemişler...
Böylece biz de aslında kayıp Mu kıtasından gelip önce Orta Asya'ya geçmişiz, oradan da bütün dünyaya bir güneş gibi doğmuşuz.
Bir de "chapultepec" vardır, ona da Gezi ayaklanmacıları sahip çıksınlar bari!)
Sayın Mayatepek, "dedem Alman hayranı değildi" cümlesiyle dünya mizah tarihine de geçmiş adamdır...
Arkadan "dedem bu memlekete demokrasiyi getirdi" cümlesini de bekleriz. O mu getirdi Atatürk mü, artık kendi aralarında tartışırlar.
Sayın Mayatepek, dedesiyle Atatürk'ün Çanakkale'de "omuz omuza çarpıştıklarını" iddia ederek yalnız mizah tarihine değil, bildiğimiz düz tarihin sayfalarına da yeni bir destan ekliyor! Bakalım değerli Profesör İlber Ortaylı kendisini ne gibi sıfatlarla eleştirecektir?
Profesör dedim de... CHP'nin şekerlerinden Prof. Binnaz Toprak'ın kocası Prof. Zafer Toprak da "Enver Paşa'yı suçlamamak gerekir" demiş. Severim profesör milletini.
Bunlar ufak ufak, çıkmaz ayın son çarşambasında muhtemel ve muhayyel bir CHP-MHP koalisyonunun "fikri temellerini" mi atmaya çalışıyorlar?
Postalcı gazete boşuna uğraşıyor, bu manevralar ne CHP'ye fazladan oy getirir ne MHP'ye.
Ortalama seçmenleri, bırakın bunları anlamayı, Enver Paşa ile Evren Paşa'yı ayırdedebilirse, öpsünler de başlarına koysunlar.
Canım, haksız da sayılmazlar, biri de Türk büyüğü, öteki de Türk büyüğü.
Şu farkla ki, biri imparatorluğu batırdı öteki cumhuriyeti. 

Engin Ardıç/Sabah..26 Mayıs 2015

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Engin Ardıç gibi soysuzlar ancak Yalan dolan süsler yazar yuttuysan ne ala adamız diye geçiniyorlar. 8 yıl önce

Engin Ardıç gibi soysuzlar ancal bu tür yazılar yazat.adamız diye geçinip milleti inandırmaya calışıyorlar.zavallı cahillerimizde inanıyorlar.