Öne Çıkanlar odatv acemoğlu ethem Deccalin imparatorluğu 4 haziran 1876

Beylikler döneminde bile şeker üretiliyordu

Beylikler döneminde bile şeker üretiliyordu

FETÖ’nün kaset kumpası sonucu CHP’nin başına geçen, “mitomani” hastalığına yakalandığından şüphe edilen, Kunut dualarını ayet diye bilen, yürüyen merdivene ters binen Kılıçdaroğlu, “Koca Osmanlı diyorlar. Bir kilo şeker üretemeyen Osmanlı ile övünüyorlar” sözüyle tarihten de sınıfta kaldı. Akit’e konuşan tarihçiler, şeker üretiminin Osmanlı’da ilk defa 1. Murat zamanında 1382 yılında Bursa’da yapıldığını söylediler.Türkiye’nin tarihini Cumhuriyet’ten ibaret gören Kemalist zihniyet 6 asırdan fazla süre dünyaya hükmeden Osmanlı Devleti’ni küçümsemeye devam ediyor. Her fırsatta Osmanlı ile ilgili küçümseyici açıklamalarda bulunan, Osmanlı’nın köklü kültür mirası ve ilmini hiçe sayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Uşak’ta yaptığı konuşmada, “Bir kilo şeker üretemeyen Osmanlı ile övünüyolar” diyerek Osmanlı ile övünenlerle alay etti ve şekerin Cumhuriyet’in ilanından sonra 1926’da Uşak’ta üretildiğini söyledi. Konuyla ilgili gazetemiz Akit’e konuşan tarihçiler, Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamaların kendi çapsızlığını ve tarih açısından bilgisizliğini ortaya koyduğu ifade ettiler. Şeker üretiminin Cumhuriyet’le birlikte başlamadığını belirten tarihçiler, şeker üretiminin Osmanlı’da 1. Murat zamanında ilk defa 1382 yılında yapıldığını hatırlattılar. 

ANAPALI: GERMİYANOĞULLARI BEYLİĞİ ŞEKER ÜRETİYORDU

Tarihçi Ahmet Anapalı, Osmanlı’da 1. Murat zamanında 1382 yılında ilk defa şeker üretimi yapıldığını kaydederek, “Bursa’da şeker üretmek için o günün şartlarına göre fabrikalar kuruluyor. O günün fabrikaları yani atölyeler, üretim merkezleri. Ardından 1. Murat oğluna Germiyanoğulları Beyliği’nin kızını alınca ona çeyiz olarak verilen Kütahya’da da şeker üretildiği ortaya çıkıyor. Germiyanoğulları da şeker üretiyordu. Bizim şeker üretimimiz bırakın Osmanlı’yı Beylikler döneminde dahi vardı” şeklinde konuştu. 

‘KILIÇDAROĞLU, EROİN VE BİRA FABRİKALARINDAN BAHSETSİN’

Tarihçi Anapalı, Kılıçdaroğlu’nun Osmanlı’yı küçük görmesinin çok alçaltıcı olduğunu belirterek, “Kendi tarihinden bir haber yaşamak, kendi tarihini kötülemek, bu toplumda Nasîrüddin Tûsî varken, Ali Kuşçu varken, Fatih Sultan Mehmet Han’ın şahi topları varken şeker gibi basit bir şeyden örnek vermek kendi çapsızlığını ortaya koyuyor. Tarih açısından bilgisizliğini ortaya koyuyor. Osmanlı’yı çok küçük göstermeye çalışıyor. 1926’da şeker fabrikası kuruldu ama hemen yanına eroin fabrikası kuruldu. Bundan da bahsetsin o halde. Dünyada eroin fabrikası olan birkaç ülkeden biri bizdik. Çengelköy ve Bursa’da eroin fabrikaları vardı. 1925 yılında Atatürk Orman Çiftliği’ne bira fabrikası kuruldu. Kılıçdaroğlu o zaman bunlardan da bahsetmeli” dedi.

KOCABAŞ: BÜTÜN İDEOLOJİSİ OSMANLI’YI KÜÇÜMSEMEK

“Kemalistlerin ideolojisi zaten sürekli Osmanlı’yı ve İslam’ı küçümsemek” diyen tarihçi Süleyman Kocabaş ise, “Kılıçdaroğlu’nun bu beyanatı bilerek ya da bilmeyerek Batılıların sömürgeci zihniyetinin etkisinde kalarak söylediği sözlerdir. Osmanlı şeker de üretirdi. Bugünkü fabrikalardaki gibi olmasa da atölyelerde üretim yapılırdı. Şeker pancarından değil de şeker kamışından üretim yapılırdı. Kılıçdaroğlu’nun zihniyeti hâlâ yobaz bir zihniyettir Osmanlı’yı suçlamaya yönelik. Nereden bir açık bulalım da Osmanlı Devleti’ni suçlayalım diye uğraşıyorlar. Türkiye’nin tarihini Cumhuriyet’ten ibaret görmek çok yanlıştır. Bu milletimizi köksüz bir millet gibi gösterir. Bu zihniyet Türkiye’yi Cumhuriyet’in 93. yılına geldiğimiz halde süper güç olmaktan alıkoymuştur” açıklamasında bulundu. 

YeniAkit

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rasim Çetiner 7 yıl önce

Ne farkınız var?
Bir taraf Osmanlı düşmanı,
Diğer taraf Cumhuriyet düşmanı.