Öne Çıkanlar çocuk gelin muderrisler ingiliz taburu bandırma atatürk büstleri

İsmet İnönü camiyi 4 bin liraya satmış

  1907 tarihli Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nin plan ve proje krokilerinde Katip Mustafa Çelebi Paşa Camii olarak görülen yapının, 1941′de İsmet İnönü tarafından 4 bin liraya satıldığı ortaya çıktı.Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan, 350 sene namaz kılına

İsmet İnönü camiyi 4 bin liraya satmış
 
1907 tarihli Başbakanlık Osmanlı Arşivi’nin plan ve proje krokilerinde Katip Mustafa Çelebi Paşa Camii olarak görülen yapının, 1941′de İsmet İnönü tarafından 4 bin liraya satıldığı ortaya çıktı.Taksim İstiklal Caddesi’nde bulunan, 350 sene namaz kılınan, ibadet edilen Kâtip Mustafa çelebi Camii’nin, İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı olduğu Milli Şeflik döneminde para karşılığı satıldığı ortaya çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 11 Ağustos 1941 tarihinde Kâtip Mustafa çelebi Camii’ni 4010 liraya Şükrü Bıkmaz adlı şahsa satmış. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, caminin satışına ilişkin yazısında, Kâtip Mustafa çelebi Mahallesi çukur çeşme Sokağı’nda bulunan Kâtip Mustafa çelebi Camii’nin kadastrosunun 1937 tarihinde ev olarak tapuya vakıf adına tescil edildiği, 1941 yılında söz konusu parselin Bakanlar Kurulu’ndan çıkan karar gereğince 4010 lira bedel karşılığı Şükrü Bıkmaz’a satışının yapıldığı yer alıyor. İsmet İnönü’nün, Kâtip Mustafa çelebi Camii’ni satması, “Camiyi satarken, hiç kemikleriniz sızlamadı mı? ismet inönü döneminde cami satılmasa, vatandaşlar Taksim’de rahatlıkla ibadet yapabilir ve Taksim’e cami yapılmasına yönelik tartışmalar yaşanmazdı. Atalarımızın kemiklerini sızlattılar” şeklinde yorumlandı. Kâtip Mustafa çelebi Camii’nin mülkiyeti, şu anda Mehmet Oral ve Haydar Seyfi adlı şahıslar üzerinde görülüyor. İnşa edildiği tarihte vakfedilen Kâtip Mustafa çelebi Camii’nin statüsünün değiştirilmesi ise Vakıflar Kanunu’na aykırı. Vakıf malları ancak vakfedildikleri amaç için kullanılabiliniyor. öte yandan geçtiğimiz günlerde çıkan Vakıflar Kanunu’nun, gayrimüslimlere ait birçok vakıf malının sahiplerine devrine izin verirken, aynı statüde olan Kâtip Mustafa çelebi Camii’nin de yeniden inşa edilmesine imkân sağlayacağı belirtiliyor. Kâtip Mustafa çelebi Camii, 1985 yılında pavyon olarak da kullanılmış. Zülfikar Akgün adlı şahış, 15 Ocak 1985 tarihinde, caminin bulunduğu binayı pavyon olarak işletmiş. Pavyona çevrilen Kâtip Mustafa çelebi Camii, Zarifî ailesi tarafından 2005 yılında İstiklâl Meyhânesi’ne dönüştürüldü. (Kenan Kıran, Cevdet Kılıçlar – Vakit)
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.