Öne Çıkanlar Anadoluda kurulan ilk cumhuriyet mi dediniz Eşek Adasını 1923te kaybettik IlluminatiYeni Dünya düzenini kuracak 13 aile yenişsafak latin alfabesi

Lozan ihaneti ne zaman konuşulacak?

Lozan ihaneti ne zaman konuşulacak?
Cenaze törenlerinde namazı kıldıran imamın "merhumu nasıl bilirdiniz" veya "hakkınızı helal ediyor musunuz?" sorularıdır en çok yakınlarını duygulandıran.

Tarihimize bir "Kahraman" olarak monte edilen İsmet İnönü'nün cenaze törenine yetişseydim acaba bu soruya nasıl bir cevap verirdim? Geçen gün, bunu bir kez daha sordum kendime.


O gün Ergün Diler ile Bekir Hazar'ın a Haber'deki Yaz Boz programında konuk olan İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Mehmet Hakan Sağlam'dan Lozan Anlaşması adı verilen ihanet antlaşmasının hiç bilmediğim yönlerini dinlediğim gündü.

Eminim, benim gibi pek çok kişi de derin ve içten bir "Ah" çekmiştir.

Şimdi aşağıdaki şu fotoğrafa bakın lütfen: (aşağıda)

Üzerindeki tarih; 15 Mayıs 1915; Arıburnu Şehitlerinin fotoğrafı.

Anzak Koyu diye adlandırılan ve Anzak askerlerinin çıkarma yapıp, gemileri demirledikleri bir iç liman. Yaklaşık 1500 metrekarelik bir arazi. Hepimizin bildiği gerçek; on binlerce şehit verilir. İşte o şehitlerin, toprağa düşenlerin fotoğrafıdır bu acı veren görüntü.

Bir de Arıburnu'nun haritadaki yerini ve günümüzden bir fotoğrafını görelim.

Türkiye Devleti savaşı kazanan taraf olarak Lozan Barış Antlaşması'nı imzaladığında tarih 24 Temmuz 1923'tü ve Çanakkale Savaşı'nın üzerinden tam 8 yıl geçmişti.

İmzalayan heyete, Ankara'ya "Lozan Kahramanı" olarak dönen İsmet Paşa (İnönü) başkanlık etmekteydi.

ÇANAKKALE'DE İNGİLİZ TOPRAĞI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?
Derin bir nefes alın. Ve nihayet Lozan anlaşmasının 129. Maddesi:

Türkiye Hükümetince verilecek arsalar içinde, özellikle Britanya İmparatorluğu için 3 sayılı haritada gösterilmiş olan Anzak adlı kesim (Arıburnu) de bulunacaktır.

Yanlış okumadınız.

Şu anda, Türkiye sınırları içinde Çanakkale'de İngiliz toprakları var. İşte o düşmana geçit vermemek için on binlerce şehidin verildiği topraklar; Anzak Koyu'ndaki 1500 metrekarelik Arıburnu toprağı İngilizlere verilmiş.

Aklınızdaki soruyu cevaplayayım.

Evet, ben bunu yeni öğrendim.

Ama bu durum, İnönü'yü Lozan kahramanı olarak takdim edip İngilizlere toprak verdiğini gizleyenlerin ortak sorumluluğunu, suçunu görmezden gelmemizi gerektirmiyor.

SEVR YALANI İLE LOZAN'I BAĞLADILAR
Üstelik Lozan'da kaybedilenler bununla sınırlı değil. Dr. Mehmet Hakan Sağlam'a telefon açtım. Hastanedeydi, elinden ameliyat olmuştu. Aşağıdakiler bunlardan sadece biri:

"Lozan'da kaybedilen aslında 12 milyon metrekare topraktı. Türkiye devleti Lozan'da masaya oturduğunda Orta Doğu'dan Sudan'a kadar geniş toprakların sahibiydi. Ulusalcıların iddia ettiği gibi Sevr Anlaşması adlandırılan metin değildi İsmet'in elini kolunu bağlayan. Çünkü Sevr Anlaşması diye adlandırılan o metni ne Osmanlı onaylamıştı, ne İngiltere, ne de Fransa meclislerinden geçirmemişti. Hiçbir bağlayıcı değeri yoktu. Ama İsmet İnönü Lozan'da öyle bir anlaşma yaptı ki Sevr'in içindeki maddelerin yüzde 50'si orada yer aldı zaten."

Savaşı kazanan taraf olarak oturulan bir barış masasında, en hafif deyimiyle ülkesini hovardaca bağışlayan bir başka heyet var mıdır dünyada?

NE HARİKULÂDE BİR HAYAT!
ABD'nin Lozan Müşahidi, yani gözlemcisi John Grew görüşmelerin yapıldığı Beau Rivage Palace'da, yani Güzel Yalı Otelinde Türk heyetinin düzenlediği bir yemekte İsmet Paşa peş peşe o kadar çok içer ki artık incir çekirdeğini doldurmayan şeylere gülüp kahkaha atmaya başlar. Yaşamanın ne harikulâde bir şey olduğunu söylemektedir boyuna. Tuhaf bir durumdur yaşadığı John Grew'un.

HALI TÜCCARI HEYET!
İsmet Paşa için hayat hakikaten harikulâdedir. Alelade bir subayken artık Türkiye gibi, öyle ya da böyle sınırları olan bir ülkede ikinci adam olacağını az çok öngörmektedir. Artık "Bitse de gitsek" haleti ruhiyesi içindedir ve ne varsa vermeye hazırdır. Bu nedenle Lord Amery Türk heyetini halı satıcılarına benzetir; tam kapıdan çıkarken müşterinin verdiği fiyata razı oldukları için. Nitekim baş tüccar İsmet Paşa İngiliz heyetinin başkanı Lord Curzon'a aynen şunu demektedir:

"Musul ve Kerkük'ün sizde kalmasında hiçbir sakınca yok"

İsmet İnönü tarihteki gerçek yerini almalı. Üstelik Lozan tek gerçek sebep değil bunun için.Fuat Uğur.Türkiye..29.04.2014

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bülent 8 yıl önce

5186 mustafa kemali koruma kanunu kalkmadan gerçek tarihten bahsedemeyiz...

Avatar
5816 kalkmalı 8 yıl önce

gerçekler açılmalı .neden fethiye muğla bodrum istanbul adaları ege izmir hatay antakya tunceli neden buralar gayrimmüslümlerin..ben kafamda şöyle bir düşünce ye kapılıyorum...osmanlıyı içten hainlerle yıkıp.memleketi ingilize yahudiye ruma ermeniye satmışlar....mekanınız ebedi cehennem olur inşAllah.cayır cayır yanarsınız inşAllah.,

Avatar
ali 8 yıl önce

Osmanlı zaten gayrimüslümler üzerine kurulu cahil adam. Bizansın devamı Osmanlı dediğin devlet. Yoksa müslüman dedikleri cahil sürüsüyle 600 yıl değil 6 yıl ayakta kalınamazdı. O Musul Kerkük de Kürt isyanlarında verildi. Çok meraklıysan müslüman kürt kardeşlerine sor. :) İlla gerçek tarih istiyorsan türk islam tarihi denen uyduruk tarihi reddederek başla. Örneğin islam nasıl ortaya çıktı? Kaç kişinin kanına girildi? Kaç kişi soykırıma uğradı? Muhammed'in babası belli mi? Annesi bir köle mi? Bunlar daha önemli. İslam zaten baştan aağı yalan dolan üzerine kurulu bir katliam kültü. Bunun yerine bilimsel tarih öğretilsin. Uyduruk bir sapık köle tüccarının masalları değil.

Misafir Avatar
DÜZCE'Lİ 7 yıl önce @ali

ismai ali ama gerçeği farklı yaratık...!!!
köle veya çoban her neyse. o bize gönderilmiş bir peygamber ve elçi.
kendine bir bak bakalım. o kölenin ümmetinin topraklarından başka bir yerde yaşayabilirmisin? o kadar iyi anlatmışsınki köle, babası belli mi falan diye. beğenmediğin kölenin ümmetinin kıçında saklandığını unutma. işine gelmiyorsa baban amerikada.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ismail 8 yıl önce @ali

güneş üflemekle sönmez ismin Ali ama sen ya kafir yada müslüman görünümlü münafıksın unutma '' Cennez ucuz değil Cehennem luzumsuz değil ''

Beğenmedim! (4)
Misafir Avatar
bülent 8 yıl önce @ali

kesin sen ermenisin

Beğenmedim! (1)
Misafir Avatar
fatih 8 yıl önce @ali

Sen böyle düşünüyorsan en başta ismini değiştirmen gerekir Ali efendi. O ismi taşımaya yakışmıyorsun. katliam görmek istiyorsan Yahudilerin ve Hıristiyanların tarihini bir araştır derim. çok gerilere gitmene gerek yok, son birkaç yüz yılı incelesen milyonluk katliam ve soykırımları bulabilirsin. Hitlerin Yahudileri nasıl yok ettiğini, ABD'nin kızılderilileri nasıl soykırıma uğrattığını, Afrikalı masumların nasıl Avrupa ve Amerika kıtalarında köle olarak satıldığını görürsün. Ama bunu görmen için uyduruk ve safsata bilgileri bir kenara itmen lazım. At gözlüklerini çıkarman lazım. İslam'ın ne olduğunu anlamak için İslam'ın barış ile ilgili ayetlerine bakacak cesareti kendinde bulman lazım.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Bilge Kağan 8 yıl önce

Musul Lozan'da verilmedi. İngilizlerin desteğiyle çıkan gerici şeyh sait isyanı sırasında kaybedildi.

Avatar
ayhand 8 yıl önce

Aşağıdaki arakadaşa bende katılıyorum 5816 sayılı yasa kalkmadan hainler tescil edilemez.Ayrıca 15 temmuzdan öncede sonrada hep şunu demişimdir bu ülkedeki en büyük tehlike kemalizm tehlikesidir.Bu ülkede kemalizm baskısı olmasaydı din özgürce yaşansaydı fetö diye bir örgütte büyümeden bitecekdi..Ona yaşam alanı açanda kemalizmdir.

Misafir Avatar
Gerek yok 8 yıl önce @ayhand

Föte ye ne istedile vermeyen Atatürk mü?

Beğenmedim! (2)
Avatar
ayhand 8 yıl önce

Site yönecisi aşağıda peygamber efendimize,dinimize,tarihimize yapılan hakaretleri görmüyor mu? Y adam gibi yönetin bu sayfayı ya da kapatın beceremiyorsanız.

Avatar
Kaan 8 yıl önce

Bilge Kaan! İsmine yakışmayacak birşey söylemişsin. Şeyh Saidi iyi araştır bence

Avatar
fevzi demirci 8 yıl önce

Naylon kahraman