Öne Çıkanlar ankara petrol napolyon diş sağlığı iş bankası

Hindistan Müslümanları 93 harbi'nde de yardım etmiş

Özellikle Kurtuluş Savaşı'nda destek verdiği bildirilen Hindistan Müslümanlarının 93 Harbi'nde de Ruslara karşı Osmanlı'ya yardım ettiği ortaya çıktı.   Hindistan Müslümanları yani şimdiki Pakistan, her zaman Osmanlı Devletinin en büyük dostu olmu

Hindistan Müslümanları 93 harbi'nde de yardım etmiş
Hindistan Müslümanları 93 Harbi'nde de yardım etmiş

Özellikle Kurtuluş Savaşı'nda destek verdiği bildirilen Hindistan Müslümanlarının 93 Harbi'nde de Ruslara karşı Osmanlı'ya yardım ettiği ortaya çıktı.

  Hindistan Müslümanları yani şimdiki Pakistan, her zaman Osmanlı Devletinin en büyük dostu olmuştur. Bu dostluğunu özellikle 1876-1877 Osmanlı-Rus Savaşı'nda maddi ve manevi olarak Osmanlı'nın yanında yer alarak göstermiştir. Bu dönemde Hindistan'da binlerce insanın açlıktan ölmesine rağmen Osmanlı'ya büyük yardımlar toplanmıştır. Kadınlar da ziynet eşyalarını vererek bu yardımda yerlerini aldılar. Maddi yardım o dönemde Hindistan'da hüküm süren ve Kraliçe Şah-i Cihan Beğim tarafından yönetilen Bhopal Krallığı tarafından yapılmıştı.Yapılan para yardımı mektupla dönemin Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'e önceden bildirilmiştir. Mektupta 260 İngiliz sterlininin Bombay bankasından İstanbul bankasına gönderildiği ifade edilmektedir. Yardımı belgeleyen bu mektup 1965 yılında Pakistan ataşesi Şerifü'l-Hasan'dan Arapçası ile Türkçe tercümesinin aslı Hayat Tarih Mecmuasına verilmiş ve derginin 11.sayısında yayımlanmıştır. Pakistanlılar, maddi yardımların yanında diğer yandan bütün basın ve propaganda organlarını seferber ederek, Rusya'ya karşı Osmanlı'yı desteklediler. Hatta İngilizlerin de Osmanlı'nın yanında yer alması için ellerinden gelen çabayı göstermişler ancak Panislamizm tehlikesinden korkan İngiltere'yi buna razı edememişlerdir. Savaş esnasında bir gurup asker de gönderen Pakistan, sadece bu dönemde değil her zaman Osmanlı Devleti'nin yanında olmuştur. 1912-1913 Balkan Savaşı'nda ve Milli Mücadele'de de desteğini sürdürmüştür. Bu dönemde Pakistan'ın manevi kurucusu Muhammed İkbal'in kaleme aldığı Osmanlı'yı destekleyen şiirler büyük ses getirmiştir. Pakistan Müslümanlarının Osmanlı'ya olan sevgisini çocuklarına Abdülhamid, Reşad, Enver, Mustafa Kemal isimlerini vererek de göstermişlerdir. Not : Prof.Dr.Azmi Özcan'ın bu sahada yaptığı "Pan- İslamizm / Osmanlı Devleti Hindistan Müslümanları ve İngiltere (1877- 1924)" Osmanlı ve Hindistan Müslümanları arasındaki bu yakın ilişkiyi belgeleriyle ortaya koymaktadır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.