Öne Çıkanlar petrol Sykes-Picot Anlaşması sultan vahdettin karabağ azez

El kaide bitti,daeş başladı.Asala bitti pkk başladı

El kaide bitti,daeş başladı.Asala bitti pkk başladı

Yürüyün

El Kaide bitti, DAEŞ başladı. ASALA bitti PKK başladı. Bu böyledir zaten. Nedense bütün karışıklıklar, gözyaşları, acılar, akan kanlar hep MÜSLÜMAN coğrafyasındadır. Okullarda ne gücümüzü ne de önemimizi öğretirler. Şablonlarla, akıldan uzak ezberlerle gideriz. Rakiplerimizin, büyük oyuncuların ne yapmak istediğini anlamayız. Kendimizi tekrar keşfetmemiz gerektiğinden uzak yaşarız. Bu toprakların çocuklarının el ele verince neler yapacağını anlatamayız. Anlatamayız çünkü kurulan oyunu bilmeyiz. Oysa bölgemize çökenler bağıra çağıra gelirler.

Sakladıkları bir şey yoktur. Sadece anlamamızı beklerler. Anladığımız an oyunu çözeriz ve BÜYÜK oluruz. Aslında adamlar bizim BÜYÜK olacağımızı bize de söylüyorlar. Galiba biz korkularımıza yenik düşüyoruz... Düne kadar öyleydi. Şimdi yazacaklarımı dikkatle okuyun lütfen! Petrolün, önümüzdeki yarım yüzyıl boyunca değerinin katlanacağı ve savaşların ana nedeni olacağı ortada. Dünya petrol ve gazının YÜZDE 70'i Ortadoğu'da. Bu da Ortadoğu'yu savaşların merkezi yapacak. Hedef, Amerika'nın hakim olduğu bölgelerden gelen petrol ve gazın dünyaya açılması. İlk öncelik bu! Vazgeçilmez olan bu! Yüzlerce gemi AMERİKAN Bayrağı ile taşımacılık yapıyor. Ancak bu değişecek.

Dönem BORU HATLARININ dönemi. Sovyetler Birliği'nin (Yanlış yazdığımı düşünmeyin) egemenliğini kontrol etmek için, KATAR çıkışlı, Suudi Arabistan, Ürdün, Suriye ve TÜRKİYE'nin de katılımıyla yeni boru hatları inşa etmek durumundayız. Bu şart. Bundan kaçış yok. Irak'tan da BAĞLANTI alan bu HATLAR eşsiz hale gelecek. Kurulan bu sistem TAM 100 YIL ayakta kalacak. Yeni yapılacak BORU HATLARIYLA birlikte dünya petrol ticaretinin tamamına yakını kontrol edilebilecek. Riskler en aza inecek. Gemilerin yükü azalacak belki de bitecek. Ucuz ve güvenli yollar gelecek. HÜRMÜZ BOĞAZI'nın gücü azalacak. Yok olacak. Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Mısır ve özellikle TÜRKİYE'nin desteği çok önemli. Türkiye ONAY VERDİ Mİ İŞ TAMAM! Bu HATLAR tamamlandığı zaman, Avrupa ile UZAKDOĞU, BASRA'dan gelip istediğini alamayacak. Alıp gidemeyecek.

Önünde engel bulacak. Burada sıkıntı Sovyetler Birliği... Ortadoğu'da önlerinin kesildiğini gördükleri an bölgeye inecekler. Askeri gücünü konuşturup PAY isteyecekler. Ve bundan sonra Ortadoğu, Afrika ve bazı özel noktalarda KARIŞIKLIK başlayacak. Ancak bazı ödünler verilerek hızları yavaşlatılacak. Askerlerini gösterseler de sonunda rollerine razı olacaklar! Katar, büyük gaz rezervlerine sahip Basra Körfezi'nde önemli bir petrol üreticisi. Yeni boru hattı projesiyle ilgili olarak Türkiye ile aynı masaya oturacak. Türkiye yoluyla Avrupa'ya sevkiyat için ön görüşmelerde el sıkışıldı. Türkiye en ideal pozisyonu, çılgınlık gibi görünse de kabul etti. "Türkiye, dünyanın en önemli petrol yataklarına sahip değil belki. Ancak Türkiye, dünyanın en büyük petrol havuzuna komşu. Taşıma sonrası da alacakları pay konusunda çok mutlular..." Yukarıdaki cümlelerin hiçbiri bana ait değil...

Kim ne zaman söyledi biliyor musunuz! Daha 1987'de Amerikan Enerji Bakanı John S. Herrigton... Yukarıda belirtilen senaryo, bugün aynı şekilde hayatta mı? Evet! Hayatta! Bundan birkaç yıl önce ben de bunlara yakın şeyler yazmıştım. KATAR ile muazzam bir DOĞALGAZ HATTI için anlaşmıştık. Katar'dan gelen gaz Suudi Arabistan üzerinden geçtikten sonra Suriye'den bizim topraklarımıza girecek ve bizden de Avrupa'ya ulaşacaktı. Bu Ruslar'ın en önemli silahı olan BORU HATLARINA darbe vurmaktı. Suriye'nin karışması, Esad'ın hızla Ankara'dan kopması, Şam'ın bize düşman kesilmesi hep bu BORU HATLARI yüzünden... 100 yıllık plan kuruluyor. Ben değil Amerikalı söylüyor. Yani oyunu kuran. Ne diyor adam: Türkiye, dünyanın en önemli petrol yataklarına sahip değil belki. Ancak Türkiye, dünyanın en büyük petrol havuzuna komşu... Olay bu! Kimse biz olmadan oyun kuramaz. Kimse bize rağmen bir şey yapamaz. Sadece PYD ile YPG ile PKK ile DAEŞ ile biraz oyalarlar. Zamanımızı çalarlar. Canımızı acıtırlar.

Ama Türk Devleti'ne zarar veremezler. Kimse de aklından geçirmez zaten bunu! Amerikalı Bakan daha 1987'de ne diyor biliyor musunuz? "Türkiye ayrıca, Irak'ın geleceğinde üzerine düşeni yaptığı takdirde, alacağı petrol payıyla ihtiyacını karşılayacak. Bu konuda da anlaşma tamamlandı..." Yani daha Amerika Irak'a girmemiş ve SADDAM hayatta! Herrington bütün bunları yaklaşık 30 yıl önce NEW YORK TIMES'a söyledi. 30 yıl önce o söylediğine göre bir 30 yıl önce de oyun planlanmıştır! İşte bizim üniversitelerimiz, profesörlerimiz bunlara kafa yormalı. Siyasi partilerimiz içerideki kısır tartışmaları bırakıp bunlara yoğunlaşmalı. İnanın bu İKLİMDE kimse Kemal Kılıçdaroğlu Bey ile Devlet Bey'in ne düşündüğünü merak etmez! GAZ konusunda tarihin en büyük yanlışını yapan Mesut Yılmaz Bey'in de kafasındakiler merak edilmez! TÜRKMENİSTAN gazını Ruslar'a verenler şimdiki tablodan sorumludur çünkü! İnanın aynı şeyleri Avrupa da, Çin de, Rusya da düşünüyor! Kimse bizden vazgeçemez. Ama içerisi bunu bilmiyor.


Bizi oyunda kenarda tutmak için içerisini karıştırmaları yetiyor. Oyunu bilmediği için oyuna gelen de çok! Oysa yan yana, omuz omuza durduğumuz an kimse bizi yıkamaz. Ben değil adamlar söylüyor bunu! Ben sadece TERCÜME ediyorum. Devletimizin, ülkemizin ne kadar güçlü olduğunu bilerek ısrarla yazıyorum. Çünkü adamlar bunu bizden daha iyi biliyor. Sadece kenetlenmiyoruz. Geleceğe birlikte kafa yormuyoruz. Tartıştığımız şeylere bakın beni anlarsınız! EVLİLİK PROGRAMLARI ile ne kadar gideriz. Bir odaya kapatılan gençlerin konuşmaya zorlandıklarıyla ne kadar sıçrarız! Geleceğimize sahip çıkmalıyız. Adamlar düne kadar döverek bizi yola getirdi. Darbe ile cunta ile ekonomik kriz ile...


Oysa oyunu anlasak ve gücümüzü fark etsek her şey bambaşka olacaktı. Dışarıya kilitleneceğimiz yerde, YÜZDE 52 oy alan ERDOĞAN ile uğraşılıyor. Birlik ve bütünlük içinde hareket edeceğimiz yerde parça pinçik olunuyor. YAZIK! Şimdi Amerika ile Rusya belli ki pürüzler dışında BÖLGE için anlaştı. Bizsiz olmaz. Tehditlere rağmen, teröre rağmen, içerideki tehlikelere rağmen BİZSİZ OLMAZ! Bunu bilerek gidelim. Amerika bunu 50 yıl önce kararlaştırdı. Rolümüzü bilip büyüyelim. Ruslar buna engel değil. Olamaz da! Zaten Müslüman coğrafyasını avucuna alan liderimiz de var! En büyük avantajımız bu! O zaman daha ne bekliyoruz!
Anlamadım! Yürüyün!

Ergün Diler.Takvim
10 Mart 2016

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.