CHP, faşizmi çok sevmişti

- Bu haber 931 kez okundu.

CHP, faşizmi çok sevmişti

 CHP’nin tarihi hakkında söylediklerime itiraz edemedikleri için çareyi TRT kurumunu basıp Genel Müdür odasını işgalde bulan CHP’lileri biraz daha kızdıralım bugün…

Yıl 1936… CHP (zaten başka parti yok) Edirne Milletvekili Şeref Aykut tarafından “Kamalizm” isimli bir kitap yayınlanıyor…

Üst başlığı “Kamalizm” olan kitabın alt başlığında şu bilgiye yer veriliyor: “CHP Partisi Programının İzahı”…

CHP’nin anlı-şanlı milletvekili bu kitapta şöyle diyor:

“Türk devrimini son asırların değişikliklerini hazırlayan fikirlerle ve daha sonraları yürüyen göğdelen Rasyonel, Sosyolojik, Marksist, Faşist rejim ideolojileri ile izaha çalışmak da fazla iş olur.

Kamalizm bunların üstünde, yalnız yaşamak dinini aşılayan ve bütün prensiplerini ekonomik temeller üzerine kuran bir dindir.

Ötekilerinde (komünizm ve faşizmi kastediyor) uluslara ve insanlığa zorla ve ağır basarak sarkan ve seken yerler pek çoktur. Kamalizm, inana damga vurarak kalkınmış değildir. İnanı gönülleri kazanarak yaratmış ve yükselttiği için yükselmiştir. Amaçladığı gaye de ulusun kalkınma davasıdır. Bunu yürüten de hiç şaşmıyan ve şaşırtmıyan sağ duyu, selim akıldır.”

***

Oldu olacak biraz daha kızdıralım…

Bu seferki örneğimizi CHP’nin meşhur ideologlarından, değişmez milletvekili, partinin resmi organı Hakimiyet-i Milliye (Ulus) gazetesi başyazarı Falih Rıfkı Atay…

“Türk İnkılâp Fırkası’nı, eski bir nizamdan yeni bir nizama geçen komünist ve faşist memleketlerin partilerinden örnek alarak kurmak” gerektiğini söyledikten sonra, baklayı ağzından çıkarıyor:

“Türk yığınlarının terbiyesi için Moskova’nın yığın terbiyesi metodları, devletçi Türk iktisatçılığı için Faşizmin korporasyon metodları benimsenmelidir.” (Faşist Roma, Kemalist Tiran, 1931, s.171; Moskova-Roma, 1932, s. 5; aktaran Mete Tunçay, Türkiye’de Tek Parti, s. 313).

Gelelim CHP İdare Meclisi Azası Feridun Fikri Düşünsel’in düşüncelerine…

Yazısının özü ve özeti şu: “İtalyan faşizmi yeni kurulan cumhuriyet için iyi bir modeldir”…

Şöyle diyor: “Bütün Avrupa, faşizmin cihana getirdiği emniyet ve neşe ile ona doğru atılırken, faşizmin bu suretle, sanki pek tehlikeli bir şeymiş gibi görülmesi beni derin düşüncelere sevketti. Faşizm korkulacak bir şey addolunamaz. Bilakis bizim gibi inkılâp yapmış ve onu yaşatmaya azmetmiş milletler için faşizmden çıkarılacak düsturlar vardır. Başlıcası vatanın ihtiyaçlarını hiçbir vakit şekli mülahazalara, indî nazariyelere feda etmemektir.” (Yenigün, 22.4.1923; aktaran Demirel, Birinci Meclis’te İkinci Grup, s. 529-530).

Sıra Türk Ocakları Büyük Reisi, CHP milletvekili ve iki kez Maarif Vekili (Milli Eğitim Bakanı) Hamdullah Suphi Tanrıöver’de… Bakalım “faşizm” konusunda o ne buyurmuş?..

“Faşizm, bir vatan ideali etrafında iktisadi refahı, siyasi ve içtimai ahengi tesis etmeyi düşünür. Bu milliyetçiliğin farikası (ayırıcı özelliği), milletin hâkim ve mahkûm sınıflara ayırmak değil, her meslek erbabının umumi bir işbölümü içinde çalışma hakkını tanımak ve onun yükselmesini temin etmektir... Münevver ve milliyetperver bir gençliğin, İtalya toprakları üzerinde, sınıf gayz ve kininden doğan hareket karşısında derhal kendini toparlamasını ve Büyük Vatanperverin (Mussolini’yi kastediyor) doğru yolu gösteren emri altında, arzın medeniyet membalarından biri olan güzel memleketlerini siyanet edebilmelerini, hürmet ve takdir ile görmüşüzdür. Biz Faşist milliyetperverliğin dünkü galeyanında, hem mazimizi hem istikbalimizi görürüz.” (Türk Yurdu Dergisi, Mayıs 1930; aktaran Tunçay, Türkiye’de Tek Parti, s. 297).

TRT’yifaşizan metodlarla basanların geçmişi bu…

Bitmedi: Yarın da kızdırmaya devam…

Yavuz Bahadıroğlu/Yeni Akit.25 Ocak-2016

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.