Sarıkamış'ta binlerce askerimizi öldüren,Enver Paşa'dır

- Bu haber 14922 kez okundu.

Sarıkamış'ta  binlerce  askerimizi öldüren,Enver  Paşa'dır

 Çok kişi Sarıkamış'ta şehit olan on binlerce askerimizi "Ruslar'ın öldürdüğünü" sanır.
Hayır, onları öldüren Enver'dir.
Eksi otuz derecede hiçbir akla ve mantığa sığmayan o saldırı emrini veren Enver.
"Olacak iş değil paşam" diyen Hasan İzzet'i yürütüp yerine her dediğine eyvallah diyen Hafız Hakkı'yı getiren Enver...
Çünkü bu aklı veren de Enver'in kurmay başkanı (aynı zamanda bütün Osmanlı ordusunun da genelkurmay başkanı) bir Alman'dı, Bronsart von Schellendorff...
Evet ya, Türk genelkurmayını bir Alman yönetiyordu.
Bu Alman'ın aklıyla Enver de, birkaç ay önce Hindenburg ile onun kurmayı Ludendorff'un Tannenberg'de Ruslar'a karşı kazanmış oldukları zafer benzeri "kolay bir zafer" kazanmak istemiş, altmış bin kişiyi karlara ve buzlara gömmüştür.
Berikiler büyük askerlerdi, oysa Enver yarbaylıktan generalliğe "zıplamış" adamdır, saraya damat olduğu için.
Bir başka sakillik, Sarıkamış'ın "vatan savunmasında" bir "müdafaa harekatı" olduğunun sanılmasıdır.
Sarıkamış, bir Çanakkale değildir.
Osmanlı ordusu Sarıkamış'a durduk yerde, "otuz beş yıl önce Ruslar'ın eline antlaşmayla geçmiş bazı doğu topraklarımızı zorla geri almak" için saldırmıştır.
Eh, bir de, bir kısım Rus askerini Kafkaslar'a bağlayıp Almanya üzerine sevkedilmelerini önlemek için tabii.
Hani şu, Hasan Cemal'in dedesinin de bir kısım İngiliz askerini Mısır'a bağlamak için Almanlar tarafından iki kere Süveyş Kanalı'na saldırtılacağı gibi canım...
Ama kanal seferlerinde "Atatürk geçmediği için" bunlar öğretilmez okullarımızda.
Bugün, Sarıkamış harekatının "Türkiye Cumhuriyeti'nin bütünlüğüne kasteden düşmana karşı" yapıldığını sanan zır cahiller bile yaşıyor aramızda!
Sarıkamış'la cumhuriyet arasında dokuz sene vardır.
Çanakkale'yle kurtuluş savaşı arasında da beş sene olduğu gibi.
Şimdi Sarıkamış törenleri bitince sıra iki ay sonra Çanakkale'ye gelecek, onun da yüzüncü yıldönümü.
Gene "hain düşman durduk yerde üstümüze saldırdı, hiç beklemiyorduk" edebiyatı yapılacak. Yalandır.
Bu yalanlara sarılan Türk faşistleri Enver'i pek severler, "Turan İmparatorluğu" hayalleri peşinde koştuğu için. Gözümüzün içine baka baka "Enver Alman hayranı değildi" diye sallamaktan da utanmıyorlar.
Geçen gün bir postalcı yazarımız da, Enver'le Talat'ın Şişli'de, Hürriyet-i Ebediyye tepesinde yan yana yattıklarını hatırlatmış, "kabirlerinin önünde dua eden de, yanından gelip geçen de görülmüyor" diye yakınmış.
Neden acaba?
Neden kimisi vara yoğa Anıtkabir'e, kimisi ramazan aylarında padişah türbelerine koşan, şu ya da bu siyasi görüşten binlerce kişi oraya hiç uğramıyor?
Yoksa halk sandığınız kadar cahil değil mi? Yoksa halk CHP'ye küstüğü gibi onlara da küsmüş ve hiç affetmemiş mi?
Enver ile Talat'ın mezarına sizin Sarıgül ailesi gitsin sarı güller koymaya, ne de olsa Şişli onların saltanat bölgesi...

Engin Ardıç/Sabah 5 Ocak 2015

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TANER ÇELİK 5 yıl önce

ENGİN ARDIÇ BEYEFENDİ ARAŞTIRIRMISINIZ..KARADENİZDE İSTANBUL ERMENİLERİ VE ERMENİSTAN RUSYA İŞBİRLİĞİ BATAN 3 GEMİMİZ VAR KIŞLIK ERZXAK VEDE ASKERİ LOJİSTİK MÜHİMMAT TAŞIYAN ( BEDR-İ ALEM.., BEZM-İ ALEM VE MİTHATPAŞA GEMİLERİ Nİ KİM BATIRDI NEDEN BATIRDI KİMLERİN PARMAGI VAR ARAŞTIRIN SONRA ENVER PAŞAYA BU BAŞLIĞI ATIN.. O TARİHİ YAŞAMADINIZ BENDE YAŞAMADIM LAKİN TARİHİ İYİ OKUYUP ARAŞTIRIP OLAYLARI BİRİ BİRİNE BAĞLAYIP BU NETİCEYE VARDIM ENVERE KAFKASYAYA ORDUYU KAYDIRMA TALİMATINI KİM VERDİ.? BUNUDA ARAŞTIRIN İSYANLARI KİMLER BASTIRDI ATATÜRKÜN YANINDA 2.Cİ ADAM OLMA HEVESİ EN ÇOK KİMİNDİ.? ARAŞTIRIN.., KALEMİNİZ İLE HARİCİ BEDBAHTLARA ALET OLMAYIN..( '' YALAN YAZAN TARİH UTANSIN '' )SAYGIYLA..

Avatar
Adamo 5 yıl önce

Enver itiraf ediyor hatasını " turan derken viran olduk bizim en büyük hatamız Abdülhamit'i anlayamadık, siyonistlere alet olduk" diyor. Fakstık heyhat bunun kimseye faydası yok. Ülkeler birbirleri ile hesaplaşmasını bizim üzerimizden görmüşler.

Avatar
Adamo 5 yıl önce

İttihat ve terakkinin Sofya merkezli kolu (Alman) Enver Paşaya yakınlığı olduğunu ,Selanik merkezli kolunun ( İngiliz) M. Kemal'e yakınlığını okumuştum bir siteden ,Osmanlı'nın , savaşa girmesi bu kollar arasındaki mücadeleden kaynaklanıyor. tarihi derinlikleriyle anlatan sitelerden bulabilirsiniz.