Kan dökmek CHP'nin genlerinde var

- Bu haber 19512 kez okundu.

Kan dökmek CHP'nin genlerinde var
Milletin büyük bir heyecanla beklediği Başkanlık Sistemi’ne karşı sarf ettiği “Bu sistemi kan dökmeden getiremezsiniz” söylemini önceki günkü grup toplantısında da devam ettiren CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun sözleri, CHP’nin kanlı geçmişini akıllara getirdi. 

Bürokratik hantallığın sembolü olan parlamenter sistemi terk etmeye hazırlanan Türkiye’nin önüne ‘kan dökme’ tehdidiyle dikilen CHP, geçmişte de benzer formüllere başvurmuştu. “Başkanlık sistemini kan dökmeden getiremezsiniz” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve “Laiklik mitingle değil kan dökerek korunur” ifadelerini kullanmaktan çekinmeyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın bu sözleri, 1923-1959 yılları arasında Türkiye’yi tek parti diktası ile yöneten CHP’nin o dönemdeki uygulamalarını akıllara getiriyor. Kılıçdaroğlu’nun kanlı dilinin kökeni olan tek parti diktatörlüğü süresince birçok İslâmî kanaat önderi ipe gönderilmiş, kent meydanlarında kurulan idam sehpalarında masum halk sallandırılmış, yanlış politik hamlelere karşı çıkan siyasetçiler Meclis bahçesinde tetikçilere kurşunlatılmıştı.

Bununla da yetinmeyen CHP, şapka kanununu protesto eden Rize’yi bombalamış, Erzurum’da bir hanımı; Şalcı Bacı’yı asmış, İskilipli Atıf Hoca’yı katletmişti. Kahramanmaraş, Konya, Giresun, ve Kayseri gibi şehirlerdeki direnişi, Müslümanları idam sehpalarına göndermekle yaran CHP, Dersim’e ise Tunçeli Harekatı düzenleyerek Alevi vatandaşları katletmişti.

ALİ ŞÜKRÜ BEY CİNAYETİ İLE BAŞLAYAN KANLI SİLSİLE

Osmanlı’nın emperyal devletlerce tasfiyesi sonrası Müslüman Anadolu’nun üzerine kara bulut gibi çöken CHP diktası, 1920’lerden 1940’lı yılların sonuna kadar Türkiye’de tek parti olarak hüküm sürmüştü. CHP zihniyetinin azınlıkta olduğu Birinci Meclis’in darbe ile lağvedilmesi ile başlayan süreçte birçok zulme imza atan tek parti diktası, ilk olarak; Lozan Hezimeti’ne karşı çıkan Trabzon Vekili Ali Şükrü Bey’in Meclis bahçesinde suikast düzenlenerek şehit edilmesi ile kendisini göstermişti. 8 Nisan 1923’ten itibaren ipleri eline alan CHP zihniyeti, 25 Kasım 1925’te çıkardığı Şapka Kanunu ile topluma Haçlı Batı’nın sembollerinden olan şapkayı dayatmıştı.

ŞAPKA İÇİN RİZE’YE BOMBA YAĞDIRILDI, ÂLİMLER İDAM EDİLDİ

Toplumda infiale neden olan zorunlu şapka uygulamasına karşı birçok şehirde geniş çaplı eylemler düzenlenmişti. Protesto eylemlerini kanlı şekilde bastırma yolunu seçen tek parti diktası, Hamidiye Kruvazörü ile Karadeniz üzerinden Rize sahillerini bombalamıştı. Erzurum, Sivas, Maraş, Giresun, Kırşehir, Kayseri, Tokat, Amasya, Samsun, Trabzon ve Gümüşhane gibi şehirlerde çığ gibi büyüyen direnişe karşı kent merkezleri idam sehpaları ile donatılmış, Erzurum’da bir kadın Müslüman; Şalcı Bacı “şapka kanununa muhalefet” gerekçesiyle idam edilmişti. Tarihin kara sayfalarına yazılan olaylara sahne olan şapka diktası ile İskilipli Atıf Hoca da İstiklal Mahkemesi’nin kararıyla asılarak şehit edilmişti.

HUKUKA VURULAN CHP HANÇERİ: İSTİKLAL MAHKEMELERİ

Tek parti diktası tarafından olağanüstü yetkilerle donatılan İstiklal Mahkemeleri’nin hukuk tarihine geçen zulümleri CHP’nin kanlı geçmişinin bir örneği olarak hafızalardaki yerini koruyor. “Üç Ali”lerin damga vurduğu İstiklal Mahkemeleri’nin, “Sanığın idamına, yargılamanın daha sonra yapılmasına” şeklindeki kararları, hayretler içerisinde bırakan zulmün ulaştığı boyutu gözler önüne seriyor.

HİLAFET FİKRİNİN KARŞILIĞI: ÖLÜM

CHP, 13 Şubat 1925 tarihinde Güneydoğu’da başlayan Şeyh Said Kıyamı’nı da kanlı bir şekilde bastırarak, Hilafet’in ilgasına karşı çıkan Şeyh Said ve arkadaşlarını idam etmişti.

‘ACIMASIZCA BOMBALANAN’ BİR ŞEHİR DAHA: DERSİM

Müslüman Anadolu üzerindeki baskısını ezan yasağı ve cami kapatma uygulamaları ile devam ettiren CHP, 1937-38 yıllarında merkezi hükumete karşı gelen Dersim’e de ‘imha’ harekatı düzenlemişti. “Dersim katliamı” olarak bilinen Tunç Eli Harekatı’nda rejim, Mustafa Kemal’in ‘manevi kızı’ Sabiha Gökçen önderliğinde Dersim’i havadan bombalamıştı. Sabiha Gökçen’in “Acımasızca bombaladım” diyerek açıkladığı harekat sonucunda birçok Alevi zehirlenerek öldürülmüş, Aleviler sürgün edilmiş, CHP’ye başkaldıran Seyit Rıza idam edilmişti.

MİLLET ARTIK CHP’NİN ‘İNSAFINA’ TESLİM EDİLMESİN

Çok partili hayata geçilmesi ile birlikte de desteklediği kanlı askeri darbelerle misyonunu sürdüren CHP’nin, gönüllerinde karşılık bulamadığı millet ile hesaplaşmasına geçit verilmemesi bekleniyor. Türkiye’nin her alanda sıçrama yapmasını sağlayacak Başkanlık Sistemi’nin de ülkeye, ‘kanlı’ CHP’nin gözünü intikam bürümüş hırslarını boşa çıkaracak şekilde, sükûnetle getirilmesi arzulanıyor.

YeniAkit

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sehrezat 2 yıl önce

Çok ayıp ya, durup durup yalanlar uyduruyorsunuz. Kast ettiğiniz kişilerle ilgili gerçekleri yazın, kelimeleri böyle yuvarlayarak okumayan, araştırmayan insanların kafasını karıştırıp insanları kutuplaştırmaktan başka bir işe yaramamış yazınız. Bu tür yazılar aslında haber yaptığınız kelimelerden daha tehlikeli. Kim keleme aldıysa üzüldüm. Sinan Meydan'ı okuyun, İskilipli Hocayı'sa o uydurduğunuz şalcı bacıyı da size bir güzel anlatsın.
En komik uydurmaları Şalcı Bacı

TÜRKSOLU: Kitaplarınızda, özellikle Panzehir”de pek çok çarpıtmaya yanıt veriyorsunuz. Bunlar arasında en komik, en saçma bulduğunuz, bu kadar da olmaz” dediğiniz hangisi oldu?

Lütfen bu yazıyı okuyan bu bağlantıyı da okusun. http://www.turksolu.com.tr/arastirmaci-yazar-sinan-meydan-ile-soylesi/

Avatar
mali 1 yıl önce

Akit=Işid. Gitsin kendi yaptıkları katliamları anlatsın önce. Hala din islam Allah diue lafa kesen zihniyet. Sizin yaptığınız katliamları yazsak ansiklopedi olur be.