Kemalizm ilk kez Atatürk döneminde ortaya atılmış

Gazeteci-yazar Ahmet Ünal yeni çıkan “Gizli Atatürkçülük projesi/Ataköy Planı” isimli eserinde Kemalizm’in ortaya çıkmasıyla ilgili şu ilginç bilgilere yer veriyor; “Kemalizm’ terimi ilk kez 1934 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından, Türk kültürü ve T

- Bu haber 117 kez okundu.

Kemalizm ilk kez Atatürk döneminde ortaya atılmış
ppp Gazeteci-yazar Ahmet Ünal yeni çıkan “Gizli Atatürkçülük projesi/Ataköy Planı” isimli eserinde Kemalizm’in ortaya çıkmasıyla ilgili şu ilginç bilgilere yer veriyor; “Kemalizm’ terimi ilk kez 1934 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından, Türk kültürü ve Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıtma amacıyla çıkarılan La Turquie Kemaliste (Kemalist Türkiye) dergisinde kullanılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 9 Mayıs 1935′te toplanan IV. Kurultayı’nda kararlaştırılan 1935 Programı’nda ise ‘Kamalizm’ terimine yer verilmiştir.” Bazı araştırmacıların “Kemalizm” teriminin İnönü devrinde ortaya atıldığı tezlerine karşılık Ünal’ın verdiği bu bilgiler, bizzat Atatürk’ün sağlığında ve onun izniyle kullanıldığını göstermekte. Kemalizm mi, Kamalizm mi? Yazar sözkonusu kitabında, Atatürk’ün son yıllarda adında yaptığı değişiklikler ve Kemalizm’in aslında “Kamalizm” şeklinde okunması gerektiği konusunda da önemli ayrıntılar vermiş; “Atatürk’ün Uşağı’ Cemal Granda, anılarında, Atatürk’ün nüfus bilgilerinde adından ‘Mustafa’yı çıkardığını ‘Kemal’ ismini ise ‘Kamal’ olarak değiştirdiğini ve kartvizitinde adını ‘Kamal Atatürk’ diye bastırdığını aktarıyor. Gerçekten de Atatürk’ün 1934 tarihli soyadı kanunundan sonra nüfus cüzdanında adı ‘Kamal’ ve soyadı Atatürk olarak belirtilmiştir. Cemal Granda, Atatürk’ün kendisine ‘Ata’ denilmesinden de rahatsız olduğunu anlatır: “Fakat Atatürk, nedense bu ‘Ata’ sözcüğünü beğenmemiş. Hele kendisine ‘Ata’ denilmesine iyice tutulmuş. Gazetelerde kendisine ‘Ata’ denilmesini okudukça sinirlenmiş. Bir gün Şükrü Kaya’ya dönüp: — Benim adım Ata değil, Atatürk’tür. Bazı gazeteler neden böyle yazarlar? dedi.” (Rıfat Yörük, habervaktim -2-2009) Atatürk’ün uşağı Cemal Granda Manisa’nın Salihli ilçesinde doğdu (1910). Bursa Sultanisi’nde okudu. On beş yaşında İstanbul’a gelerek, Denizyolları İdaresi’nde çalışmaya başladı. Çok sayıda Avrupa limanını gezdi. 3 Temmuz 1927 tarihinde Atatürk’ün hizmetine girdi. Bu tarihten ölümüne kadar on iki yıl geceli gündüzlü sofracı ve hizmetkâr olarak çalıştı. Çankaya Köşkü’nde ve Dolmabahçe Sarayı’nda sabahlara dek süren meşhur sofra sohbetlerinin canlı şahidi oldu. Onun ölümünden sonra, bir süre emniyet gözetiminde tutuldu. Yazması yasak olduğu için gizli olarak kaleme aldığı Atatürk’e ilişkin hatıralarını Zonguldak’ta derledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.