Yeni bir kaos dalgası mı geliyor?

- Bu haber 15068 kez okundu.

Yeni bir kaos dalgası mı geliyor?

 Türkiye’de siyasal iktidarın el değiştirmesini sağlamak için sırasıyla FETÖ, PKK ve HDP kullanıldı. CHP ise şimdiye kadar hep yan rollerle yetindi, bu örgütlere yancılık yapmakla sınırlı kaldı.

Ne var ki zaman içinde bu aktörler tek tek tükendi, FETÖ-PKK-HDP herhangi bir sonuç elde edemeden etki ve güçlerini kaybetti. Gezi kalkışması, 17-25 Aralık Yargı darbesi girişimi, Hendek terörü ve son olarak da 15 Temmuz darbe/işgal girişimi milletin sağduyusu sayesinde akim kaldı. Fakat yeni bir kaos dalgasında etkili aktör olarak başrolü oynayacak beceriye sahip sahada bir tek CHP bulunmakta; CHP, “Başkanlık sistemi” hamlesine karşı sokakları hareketlendirerek, yapay bir “rejim krizi” çıkararak ülkeyi yeni bir kaos dalgasıyla karşı karşıya bırakmaya hazırlanıyor.

CHP’nin tek başına çıkaracağı krizin büyük siyasal sonuçlar üretmesi elbette beklenemez. Gezi kalkışmasından bu yana sokak olaylarının iktidar üzerindeki tesir gücünün çok sınırlı olduğu görüldü.

Ancak içeride yaratılacak ufak çaplı bir kriz, uluslararası bir kaos dalgasıyla birleştiğinde ortalık yeniden karışabilir, siyasetin dengesi sarsıldığında bir bütün olarak ülkenin dengesi de bozulabilir.

İktidar partisi içindeki görece durgunluğa da aldanmamalı; ülke genelindeki küçük bir krizde AK Parti içindeki ufak sorunlar, büyük problemler şeklinde kendisini dışa vurabilir.

Kısacası yangın yerine dönen coğrafyamızda içeride yaşanacak bir kontrol kaybı, Türkiye’nin “istikrar adası” olarak varlığını sürdürmesini her zamankinden daha da fazla zorlaştırabilir. İktidar partisinin, olası kaos çıkarma planlarının farkında olması lazım.

CHP yönetiminden gelen açıklamalara bakıldığında zaten kriz çıkarmak için fazla hevesli oldukları görülecektir.

“Hükümet sistemi”yle ilgili değişikliği Kemal Kılıçdaroğlu, tansiyonu yükseltmek amacıyla kullanıyor. CHP, adına “Cumhurbaşkanlığı sistemi” denilen tasarıyı “Rejim değişikliği” şeklinde yorumlayarak sokakları şimdiden kışkırtmaya çalışıyor.

Meşru olmayan gayretlerin sonuçsuz kalmaya mahkum olduğunu bir kez daha belirtmek gerek. Hükümet, bundan önceki kaos süreçlerinin yol açtığı zorlukların üstesinden gelmeyi başardı. Gayrimeşru yollara başvurarak hükümet devirmeye kalkışanlar, kendi kazdıkları kuyulara gömüldü.

CHP’nin başını çekmeye hazırlandığı yeni kaos dalgasının başarıya ulaşma ihtimali elbette yok. Fakat CHP yönetiminin ülkeye zarar vermekten çekinmeyeceğini de görmek lazım. FETÖ’nün 15 Temmuz’daki amacı devleti tepeden ikiye yarmaktı; CHP’nin misyonu ise bu yarılmayı toplumsal düzleme taşıyarak gerçekleştirmek. Hükümet sistemiyle ilgili değişiklikler devam ederken bir yandan da CHP’yi kollamak şart. CHP fırsat bulduğunda ülkeyi karıştırmaktan geri durmayacaktır.

Kurtuluş Tayiz-Akşam--18 Kasım 2016

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ibrahim özyiğit 1 yıl önce

İşte jön Türk bu koskoca osmanlıyı çok kısa sürede parçayıp yalnız türkiyeyi bırakanlar,dış güçlerle ortak olup yeni bir jon türk olmak istiyorsunuz ama bu millet size bu fırsatı tanımayacaktır. ELİT kişiler yok artık millet size seçim zamanı osmanlı tokatı vuracak % 10 barajını bile aşamayacaksınız,bilmeyerek bu vatana zarar veriyorsunuz, tarih sizi yazarken çocuklarınızı utandırmayın,LÜTFEN..

Avatar
Adamo 1 yıl önce

CHP ergen bunalımı yaşayan çocuk gibi ; ebeveynine mantıklı mantıksız, doğru yanlış,hakkaniyete uygun yada uzak olsun karşı çıkan çocuk gibi iktidara karşı çıksın yeterki.....öyle vatandaşı düşünmekmiş...CHP mi?

Avatar
AG 1 yıl önce

Elinden geleni ardınıza koymayın.