Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Tayyip Abi' diye hitap eden Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Kırgızistan'da Fethullah Gülen'in adamlarının darbe yapabileceği yönündeki iddiaları "absürt" olarak nitelendirdi.

Yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atanbayev, bir gazetecinin Mevlüt Çavuşoğlu'nun iddialarını sorması üzerine, "Bu, absürt bir iddiadır" dedi.

"BU KADAR AKILLIYSA KENDİLERİ NİYE FARK EDEMEDİLER"

Basın toplantısında Türkiye ile ilişkilere de değinen Atambayev, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Çavuşoğlu'na, "Şayet kendileri bu kadar akıllıysa, o zaman neden kendi ülkelerindeki darbeyi zamanında fark edemediler?

"İDDİALAR ABSÜRDDÜR"

Bu iddialar absürddür. Biz, tabii ki, bütün tavsiyeleri dikkate alacağız ve bu konuyla ilgili bilgileri inceleyeceğiz. Fakat bizi korkutmaya ve bize bir şey öğretmeye gerek yok" diye konuştu.

"TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ FAKAT..."

Atambayev, Türkiye'nin zor zamanlarda Kırgızistan'a yaptığı yardımlardan ötürü minnettar olduklarını, fakat hiç kimsenin bir başka ülkeye kendi şartlarını dayatmaya hakkı olmadığını ifade etti.

"KENDİMİZ KARAR VERMELİYİZ"

Atambayev, "Biz, egemen bir ülkeyiz ve bize neyin gerekli olup olmadığına, kendimiz karar vermeliyiz. Ülkeler birbirlerine hiçbir şart olmaksızın yardım etmeli, bizim her söylenene evet diyeceğimizi zannetmemelidir.

"HİÇ KİMSE BİZE ŞART DAYATMAMALI"

Yoksa, öyle bir yardım bize lazım değildir. O yardımı geri alabilirsiniz. Biz, ülkelere, yaptıkları yardımlardan ötürü minnettarız, fakat hiç kimse bize, şart dayatmamalı." diye konuştu.