Bir Deist ölmüş diyeler

- Bu haber 40373 kez okundu.

Bir Deist ölmüş diyeler

 İnna lillah ve inna ileyhu raciun. Yaşar Nuri’nin ölüm haberi geldiğinde, üzüldüm.

Nasıl bilirsiniz derseniz, Hafızdı, ilahiyat profesörü idi. Dekan da oldu. CHP’li idi. Sonra Halkın Yükselişi Partisi’ni kurdu. Genel başkanı oldu. Deist olarak öldü..

Trabzon Sürmeneli. Hafızdı. Medrese eğitimi yanında modern eğitim de aldı. 12 yıl imam ve vaiz olarak çalıştı. İslam felsefesi alanında uzmanlaştı. Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca biliyordu. 

Bir ara “Kur’an’daki İslam” çıkışı ile popüler oldu.. Arkası arkasına eserler verdi. O gün o kitapları alıp dağıtanlar, Yaşar Nuri’ye destek verenler, bugün onun akıbetinden ders alması gerekir.. Yaşar Nuri’ye batı da destek verdi. Müslümanların atomize edilmesi politikacısının bir parçası haline geldi bir ara. Adeta “Paralel bir din”in misyoneri oldu. Ama kibri ve ihtirasları buna engel oldu. Dünyaya nizam vermeye kalkarken ailesini dağıttı ve Müslüman camiadan uzaklaştı. O dönem askerlerin, Mason localarının, seküler çevrelerin gözbebeği oldu. Sonunda kendi ifadesine göre Deist olarak öldü.. Ölmeden önce yaptığı son röportajlarından birinde “oyum Vatan Partisi’ne” diyordu.. Gülen’i eleştirirken de, dinlerarası diyalog yerine Deizmi öneriyor.

“Marx da Deisttir” Yaşar Nuri’ye göre, “Allah’a inanıp bu dincilerin yaşadıklarına bulaşmamak, insanlığın geleceği bakımından çok önemlidir; işte Deizm budur. Deistler, dinciliğin bütün kötülüklerine, rezilliklerine rağmen Allah’a inançlarını koruyan samimi mümin insanlardır. Tarihin en namuslu, en ahlaklı, en üretken adamlarıdır.” Dinciler ona göre “Talancı, katliamcı ve yalancıdır”. Ona göre Atatürk de Deisttir, “Tüm aydınlanmacı filozoflar Voltaire’den Kant’a ve Marks’a kadar hepsi Deisttir.” Bu konuda kendine yöneltilen bir soruya verdiği cevap şöyledir: ”Gayet tabii. Atatürk de Deisttir. Hem namuslu hem de Allah’a imanı olan adam başka bir yere gidemez.(…) dinci tasalluttan kurtulmanın sosyolojik ve hukuki çaresi laiklik, felsefi çaresi ise Deizmdir.”

Peki Deizm nedir: “Deizm veya Yaradancılık, mantık ve doğal dünyaya dair gözlemlerin kaynağını oluşturduğu; dinsel bilgiye dolaysız biçimde sadece akıl yoluyla ulaşılabileceği ilkesini esas alan, bu sebeple vahiy ve esine dayalı tüm dinleri reddeden tek Tanrı inancıdır.” (Wikipedia)Deus/Teus “Tanrı” demek. “Ateist derken de “Tanrıtanımaz” demiş oluyoruz.. Yani Deistler, sadece Peygamber ve mukaddes kitap değil, “Allah” inancına sahip değildir. “Gizemli bir güç” olarak bir değere inanıyorlar. Masonların “Evrenin yüce mimarı” gibi bir şey. Deistlerde “Tanrı” inancı sözkonusudur, “Allah” değil.

Yaşar Nuri Müslümanlara demediğini bırakmıyor. Sanki Müslümanlara kızmış Deist olmuş gibi, ama bir yandan da kendi görüşlerini isbat için Kur’an-ı Kerim’den alıntılar yapıyor.

Bu aklı karışık adam öldü..

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk’ün, yeni kitabı “Tanrı’dan başka insanüstü tanımayan inanç: DEİZM’’ isimli kitabı ile kendi tercihini açık bir şekilde ortaya koydu. O Mustafa Kemal’le, Marks’la, Volter’le aynı inanca sahip.. Deizm “İslam”la aynı şey değil..

Tarsus Amerikan Koleji mezunu gazeteci Ayşe Özgün şimdi çok üzgün olsa gerek, ama ona sormak gerek ne olacağını. Çünki onu cehenneme sırtında taşıyanlar arasında o da vardı..

Cenazesine katılanları gördük. CHP, Vatan Partisi, Halkın Yükselişi Partisi üyeleri. 

Birileri çıkıp cenaze namazı kıldırılırken, “nasıl bilirsiniz” diye sorduğunda “Deist olarak bilirdik” deseydi, acaba ne olurdu? 

Deistlerin arkasından ne denir bilmiyorum. “Toprağı bol olsun” desek birileri kızar mı yoksa? Güven Erkaya’ya dediğimde, aile kızmıştı da! 

Onun hali, geride bıraktıkları için ibret dersi olsun. Bir de birbirimize şahid tutulacağımız gün göreceğiz kim kimdir? Kim kimi seviyorsa, onunla haşrolacak.. Yaşar Nuri’nin gittiği yere gitmek isteyecekler için yol belli. Onun gittiği yerden Allah’a sığınanlar için de.

Doğduğu gün öldü. Ramazan’da ve toprağa bir cuma günü verildi..

İnna lillah ve inna ileyhi raciun. Rabbım bize hakkı hak, batılı batıl göster, hak’da toplanmamızı nasib eyle. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil. (Amin)

Selâm ve dua ile..

Abdurrahman Dilipak/YeniAkit-26 Haziran 2016

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TURHAN 2 yıl önce

YUKARIDA SALIH ADIN DA KI ZAT AKLINCA ISLAMI KOTULEYEN TEROR DINI OLDUGUNDAN DEM VURAN HEZEYANLARINI KENDINE SAKLA ISLAMI OKUMADAN INCELEMEDEN SARF ETTIGIN DUSUNCESIZCE SOZLERI SANA IADE EDIYORUM. BILGI SAHIBI OLMADAN FIKIR SAHIBI OLDUGUN ABUK SABUK KONUSMALARINDAN BELLI.ONCELIKLE ALLAH C.C. GONDERDIGI PEYGAMBERLERDEN BIR TANESI OLAN SALIH PEYGAMBER ADINI DEGISTIRIP ADINIZI HANS OLARAK KIMLIGE YAZDIRINIZ

Misafir Avatar
salih 2 yıl önce @TURHAN

Salih diye bir peygamner yok. O da tıpkı Nuh gibi İsmail İbrahim Musa gibi mezopotamya masallarından yahudilerin arakladığı bir hayal kahramanı. Sen önce inandığın kitabı baştan sona oku. Objektif gözle. Sonra gerçekleri görürürsün zaten.

Beğenmedim! (4)
Avatar
salih 2 yıl önce

Kısacası senin gibi yobaz insanlık düşmanı ruh hastası islamcı teröristler sevmediğine göre Yaşar Nuri iyi birisiydi. :) Allah eğer varsa mekanını senin gibilerden uzak cennet yapsın. Kendisi ben müslümanken sevdiğim birisiydi. Sonra islam denilen terör dinini sorguladım. Ama gene de islam'ı insani hale getirmeye çalışırdı. Düşünürdü. Arkasından konuşan yobazlar ise islam denilen terör dininin aslını gösteriyor.

Avatar
Fenasi 2 yıl önce

Ulan salih müslüman olduğunda seviyordun şimdi ne olduğun belli değil sevmiyorsun bir insanı sevmemek için müslüman olması yeterli yani sonra islama yobaz gerici diyorsun elinde olsa tüm müslümanları kesersin sen neye niçin inandığını bilmeyen bir gerizekalıdan başka bir şey değilsin

Misafir Avatar
salih 2 yıl önce @Fenasi

Ben müslüman değilim. Dolayısıyla kimseyi dini inancı yüzünden katletmem. Bunu da savunmam. Tam tersi birisi dini inancı yüzünden haksızlığa uğrarsa onun yanında dururum. Müslümanlarla aramızdaki fark bu. Müslümanlar, kendiler dışındakilerini öldürüp çocuklarını karılarına konmayı hak görürler ben ise tüm dinlerin fikirlerin özgürlüğünü savunurum. Farkımız bu.

Beğenmedim! (4)
Avatar
Ozgur unak 2 yıl önce

Nasil bir yavsaksin dilipakmis senin dilin pakmak degil dilibok. Serefsiz