Başbakan değişimi şimdi anlaşıldı mı?

- Bu haber 187986 kez okundu.

Başbakan değişimi şimdi anlaşıldı mı?

 Pazar günkü olağanüstü kongre, AK Parti’deki genel başkan değişiminin iki açıdan izahı oldu. 

Birincisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçildiği günden beri Türkiye’nin yönetimi ile ilgili en önemli hususun altını çizdi ama kendi partisi içindeki bazılarına bile anlatamadı. Hatırlatayım; Sayın Erdoğan 14 Ağustos 2015’te Rize’de şunu söyledi:

“Beyler, Türkiye 10 Ağustos 2014 tarihinde, milletin doğrudan cumhurbaşkanını seçmesiyle yeni bir döneme girmiştir. Artık ülkede sembolik değil, fiili gücü olan bir cumhurbaşkanı var. Şimdi yapılması gereken bu fiili durumun, hukuki çerçevenin anayasal olarak kesinleştirilmesidir.”

Erdoğan, bu gerçeği anlattı anlattı, kendisine en fazla destek çıkması gerekenler bile ipe un serdiler. Anlamazlıktan geldiler. Hatta 7 Haziran’dan sonra CHP ile koalisyonu, Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığında tutsak etmek için fırsat olarak gördüler. Başkanlık sistemini, Türkiye’nin gündeminden çıkarma hesabı yaptılar. Olmayınca, AK Parti’nin 1 Kasım seçim başarısına sahiplenmeye kalktılar.

Erdoğan da; “Öyle mi? Anlamak istemiyor musunuz? O zaman anlayacağınız dilden anlatayım” dedi. Davutoğlu-Yıldırım değişimi işte budur... İpe un sermeye kalkanlar, yerini Başkanlık sistemine yürekten sahip çıkanlara bıraktılar.

İkincisi, Erdoğan’ın AK Parti üzerindeki liderlik etkisini/gücünü azaltma, törpüleme ve kırmaya teşebbüs ettiler. Parti kurucularından bazıları, Erdoğan’ı hedefe koydular. Washington ve Brüksel’e “Erdoğan’ı bitirin, yerine bizi getirin, o gitsin biz gelelim, Türkiye tam istediğiniz gibi olur” mesajları verdiler. Gülen medyası ile Doğan medyası bu algı operasyonunda yine görev aldı. İki medya grubu da zaten Gezi olaylarından beri “Erdoğan gitsin, AK Parti kalsın” planının parçasıydılar. 7 Haziran’dan sonra Zaman gazetesi açıktan HDP’li restorasyon hükümeti isterken, Hürriyet’te Ahmet Hakan, 13 Haziran 2015’te şunu yazdı: “Bir ihtimal daha var. HDP ile MHP’nin dışarıdan destek verdiği bir CHP azınlık hükümeti... Kısa süreli... Restorasyona dönük... 17/25 Aralık’ı yeni
den yargılama konusu yapacak, tahribatı giderecek bir hükümet...”

Amaç, aslında Erdoğan’ın AK Parti liderliğini bitirmekti. Sayın Davutoğlu önceki gün kongrede yaptığı konuşmada Sayın Erdoğan için “liderimiz” dememeye özen gösterdi. Öyle iğnelemeler yaptı ki, neden genel başkanlıktan gittiğini de izah etmiş oldu. Sayın Binali Yıldırım ise konuşmasına, “Erdoğan liderimiz, yolu yolumuz, davası davamız” diyerek yeni dönemin adını koydu...

Erdoğan’ın liderliği ile oynamaya kalkanlar, AK Parti kongresinde, siyasi hayatımızda parti ve lideri konusunda görülmemiş bağlılığın, birlikteliğin ilanını sağladılar... Sayın Davutoğlu, 1 Kasım’daki seçim başarısında kendi payını hatırlatırken, Erdoğan’ı ıskalamaya kalkmayacaktı. Vefa, o başarının mimarı olarak Erdoğan’ı selamlamayı gerektiriyordu. Kongre delegelerinin 1405 oyla Yıldırım’ı genel başkan seçmelerini iyi anlamalı...

Kimisi delegenin bu görülmemiş kenetlenmesi ile alay etmeye kalkıyor. Utanmadan “koyun sürüsü” diye hakarete yelteniyorlar. Biliyoruz birilerinin cephesinde öfke, kızgınlık ve perişanlık yaşanıyor. Ama neden bir lidere bağlılıkta, böylesine bir vefayı, sevgiyi ve bağlılığı anlamaya çalışmıyorsunuz?   

Belli oldu ki, AK Parti’nin bütünlüğü ve seçilmiş Cumhurbaşkanı ile AK Parti’nin bağları, ciddi bir tehlike atlatmış. İçeriden destekli bir küresel operasyon daha bertaraf edilmiş.

Hem AK Parti yönetimi, hem de hükümet, yeni dönemin sorumluluğunu taşıyacaklarla tahkim ediliyor...

Hüseyin Gülerce/Star 24 Mayıs 2016

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bruxel 2 yıl önce

Lidere biat lakin satilmiş , hdp chp, fetoş vb . Gibi liderlere deil adam gibi adam halkin destegini fazlasiyla almiş liderlere biat aynen olumune Tayib...

Avatar
Mny 2 yıl önce

Erdoğan erbakana inad değil Erbakan istediği için bayrak açtı yenilere yol açtı

Avatar
Ahmet oğuz inceler 2 yıl önce

Demekki neymiş lidere biat gerekiyormuş. Biatten en ufak bir sapmanın adı neredeyse ihanete eş değer... Peki tüm sölediklerinizi kabul edelimde şimdi Erdoğan lideri Erbakana bayrak açmasını nereye koyacaksınız. Allah hepimize hidayet versin.

Misafir Avatar
ATMACA atmaca 2 yıl önce @Ahmet oğuz inceler

ahmet okuz bey MNYnin cevabını okumadan keşke yazmasaydın

Beğenmedim! (0)
Avatar
R.T E sevdalıları 2 yıl önce

Reis yoksa akp de yok..bunu herkes kafasına koysun.reis şimdi x partisi kursun % 55 alır...davutoğlunu davutoğlu yapan reistir.ancak davutoğlu diğerleri gibi değil......hainler de vardı bir zamanlar,hepsini temizledi...BAŞKAN olacak .o kadaaarrrr.islam düşmanlarının canını okuyacak inşAllah.

Avatar
osman Duran 2 yıl önce

Ahmet Oğuz Erdoğan Erbakan'a ihanet etmedi fikir ayrılığına düşünce partisini kurdu geldi. "Cubemi giyesim geliyor demedi "Halkta karşılığı olduğuna inanan varsa, durmasın tutan yok. .orda burda fitne çıkarıp milletin gözündeki değerini yitireceyinize partinizi kurun. .

Avatar
Ufuk çalışkan 2 yıl önce

Hocam fevkalade bir yazı kaleme almış ki ellerine ve kalemine sağlık dememek hakikatin taraftarlığına yüz çevirmek gibidir.
Yüzde 49,5 oy alınan bir parti ve onun genel başkan ve başbakanı tarafından kendisine verilen oy olarak görülmesi zannediyorum meselenin cehaleti yada insanda açığa çıkan ene vaya bu zamanın ifadesi ile egonun ta kendisidir ki yüzde 49,5 oyun davutoğluna verilmediği anadan doğma körler tarafından bile malum ve aşikardır. Şu halde bu işin ciddi sıkıntılarıyla karşılaşmamış ve alemi islamiyetin vahdetini hedefine koymamış nefisler ve onların makam perest sahibleri elbette erdoğan gibi siyasetin sıradışı kabiliyetinin arzusunu ve idealini hedefine koyamaz . Zira bediüzzamanca bi ifade ve tesbittirki insan önce nefsini donra akaribini sever. Nedakar makamlara ve mevkilere iltifat etmez elimizin tersi ile iteriz denilmiş olsada temsil ettiği makamın cazibesi ve şaşaası insanın ve nefsinin ilgisini çeker çünki insan gösteriş ve alayişin esiridir. Şu halde muhterem abeyimiz hüseyin gülercenin kaleme aldığı yazıyı takdir etmemek mümkün değil. Bu vatan ve içindeki fertleri ve onların mukaddesatı bahusus alemi islamiyetin vahdeti ve kuranın müjdesinin tecellisinin önündeki her engeli kaldırmak mübah ve islamiyetin hukuku adına mecburiyettir şu halde bu iş sureten görüntü yerine ciddi samimiyet ve ihlas ister esasen davutoğlunun değiştirilmesini sıtratejik bir hamle gördümki son derece isabetli. Zira bir ölçü biliyoruz ki hakkın hatırı başka hatırlara müreccahtır tehcih edilmez . Kendisine bundan sonraki hayatında başarılar diliyor hüseyin gülerce abeyimizdende bizi tenvir ettiği için kendisine uzun ömürler diliyoruz

Avatar
Yücel 2 yıl önce

Oğlunun 34 gemisi 10 farklı gemicilik şirketi olan singapur da kumar masasinda yakalanan birini mi savunuyoruz ne hallere düştük hoca gibi dürüst zeki birini indirdiler

Avatar
M. Kerim 2 yıl önce

Bütün bunları da o dönem, Akparti chp ile koalisyon kurmalıdır diye bas bas bağıran hüseyin gülerce söylüyor öyle mi. Anlayın artık gülerce fetonun Akparti içindeki şakirtlerinden biridir. Asla güvenilmemesi gereken kişilerin başında gelmelidir.

Misafir Avatar
NS 2 yıl önce @M. Kerim

Yalan söylemek ne kadar kolay değil mi? Çamur at izi kalsın. H.Gülerce ne zaman akp-chp koalisyon kurmalı dedi delilleriyle ispatlasana? O zaman da tek başına iktidarı savunuyordu. İşiniz gücünüz birlik olmaya her zamandan çok ihtiyacı olan müslümanlar arasına fitne saçmak...

Beğenmedim! (1)